Dobry konwojent i jego cechy
Organizacja konwoju jest dużym wyzwaniem, choć w przypadku standardowych realizacji agencje ochrony posługują się zazwyczaj schematami działań. Pozwalają one wykonywać wszystkie zadania sprawnie i bez przeszkód – oczywiście przy założeniu, że nie wystąpią komplikacje, których schemat nie przewidział. Większość zleceń związanych na przykład z transportem utargu czy uzupełnianiem gotówki w bankomacie wykonuje się zawsze według tej samej matrycy i nie zdarza się, aby takie podejście zawiodło, choć są wyjątki.
Pracownicy ochrony kierowani do udziału w konwojach są i zawsze powinni być elitą swojego zawodu. Muszą to być ludzie przygotowani na różne sytuacje, dysponujący odpowiednią wiedzą oraz umiejętnościami, których nie zawsze da się nauczyć z zajęć teoretycznych. Dobry konwojent musi być doskonałym obserwatorem otoczenia i w oparciu o te obserwacje wyciągać właściwe wnioski z sytuacji.
Tylko wtedy może dostrzec zagrożenie zanim przybierze ono groźne dla konwoju formy. Równocześnie musi zachować spokój i opanowanie i to z konkretnych przyczyn. Każdy agent z uprawnieniami do konwojowania jest wyposażony w broń palną.
Ma prawo jej użyć, jeśli sytuacja będzie tego wymagać. To zbyt poważna kwestia, aby zdawać się w tym zakresie na przypadek czy łut szczęścia. Jeśli padną strzały w kierunku konwoju, może dojść do wymiany ognia w terenie zabudowanym i w otoczeniu składającym się z osób postronnych.
Oznacza to, że konwojent w tym momencie odpowiada nie tylko za powierzony mu transport, ale również za zdrowie i życie innych ludzi w pobliżu.
www.semsacja.pl