Czym zajmuje się: psycholog, psychoterapeuta i psychiatra (opis zawodów i różnice)

Czym zajmuje się: psycholog, psychoterapeuta i psychiatra (opis zawodów i różnice)

Współcześnie coraz więcej osób zmaga się z problemami psychologicznymi i na szczęście – coraz więcej z nich stara się z nimi walczyć. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak wszechstronna jest dziedzina psychologii. W tym zawodzie pracuje szereg specjalistów, którzy zajmują się innymi problemami i są dedykowani innym schorzeniom. Najważniejszy podział, który obecnie działa na rynku to: psycholog, psychoterapeuta oraz psychiatra. Ktoś, kto nigdy nie miał styczności z tymi zawodami, nie musi wcale wiedzieć jakie są różnice pomiędzy tymi ekspertami. Dla wszystkich, którzy chcą rozwiać swoje wątpliwości, przygotowaliśmy krótkie, lecz bardzo praktyczne opisy poszczególnych zawodów poniżej:

  • Psycholog to osoba, która ukończyła studia z dyplomem magistra, co uprawnia ją do wykonywania zawodu.

    Zajmuje się przeprowadzaniem przeróżnych testów psychologicznych, jest doradcą, ale i służy rzetelnymi poradami. Do psychologa udają się osoby z bardzo rozbieżnymi schorzeniami. Przede wszystkim ci, którzy utknęli w martwym punkcie i oczekują od życia lub od siebie zmian. Z porad psychologa korzystają także osoby bezradne lub zmagające się z negatywnymi emocjami, cierpiące na bezsenność lub różne rodzaje lęków. Specjalista psycholog online pomaga także rozwiązywać problemy na tle relacji z bliskimi osobami oraz samorozwojem. W zależności od charakteru problemu, może skierować nas do innych specjalistów, np.

    seksuologa lub terapeuty uzależnień. Można podsumować, że jest to specjalista od spraw ,,emocji’’. Nie mniej jednak odpowiada na potrzeby bardzo wielu pacjentów;

  • Psychoterapeuta to z kolei zawód, do którego nie wymagane jest ukończenie studiów kierunkowych z psychologii. Ważne jednak, by posiadał wyższe wykształcenie na poziomie magistra z kierunków pokrewnych. Najważniejszym wyznacznikiem psychoterapeuty jest jednak certyfikat specjalnego szkolenia, które trwa nawet kilka lat. W szkole psychoterapeutów uczy się zawodu pod kątem teoretycznym, jak i praktycznym.
    www.enwod.slupsk.pl

    Jest przygotowany do prowadzenia terapii indywidualnych i grupowych. Niemniej jednak działa pod superwizją bardziej doświadczonego teraupety, chyba, że zdobędzie taki certyfikat samodzielnie. Psychoterapeuci charakteryzują się pracą pod różnymi nurtami. Obecnie w Polsce najbardziej popularne podejścia to: poznawczo-behawioralne, systemowe, psychodynamiczne oraz humanistyczno-egzystencjalne. Do psychoterapeuty udają się osoby, które są uprzednio skierowane przez psychologa. Zmagają się one z zaburzeniami psychicznymi, nie mogą poradzić sobie z krzywdami i lękami.

    Są to także pacjenci, którzy chcą się rozwijać, a mają wrażenie, że stoją w miejscu i coś ich blokuje;

  • Psychiatra to z kolei lekarz, który ukończył kierunkową specjalizację. Jako jedyny jest uprawniony do wystawiania recept i zwolnień. Jest specjalistą, który odpowiada na poważne problemy, np. myśli samobójcze. Zajmuje się pacjentami, którzy długotrwale nie mogą poradzić sobie z konkretnymi, powtarzalnymi problemami, np. obniżeniem nastroju, bezsennością.

    Do psychiatry trzeba mieć konkretne skierowanie, które jest wystawiane przez lekarzy pierwszego kontaktu, najczęściej psychologów.

.

wykładziny do szpitali